fbpx

MARKI - OGRZEWANIE I WYLEWKA

MARKI - OGRZEWANIE I WYLEWKA - 5.0 out of 5 based on 16 votes

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wylewka anhydrytowa - to na nią padł wybór, i płyta fundamentowa w Markach wraz z ogrzewaniem podłogowym Devi Danfoss, została wykończona tym rodzajem mieszanki samopoziomującej. Jaką przewagę ma ten typ wylewki, nad mieszanką cementową (np. miksokret)? O tym, oraz o zastosowanym ogrzewaniu podłogowym, napiszemy w dalszej części artykułu.  Zapraszamy do lektury!!!

Zaczniemy jednak od zastosowanego systemu grzewczego: DEVI DANFOSS, który będzie jedynym źródłem/komponentem, utrzymującym zimą komfortową temperaturę w domu pasywnym w Markach. Nie od początku było wiadomo, jakie rozwiązanie zastosować do ogrzewania tego budynku. Ostatnimi czasy, coraz większą popularność zdobywają pompy ciepła - również te powietrzne. Trzeba przyznać, że sprawdzają się one coraz lepiej a producenci podnoszą ich wydajność i sprawność z roku na rok. Dlaczego więc wybrano właśnie system oparty na kablach DEVI DANFOSS? Przede wszystkim gwarancja, która wynosi 25 lat na same kable i jest to wartość nieosiągalna przy pompach ciepła. Żaden producent pompy ciepła, nie da nawet połowy czasu tej gwarancji. Prostota tego systemu (nieskomplikowany montaż) i sprawdzona marka Danfoss sprawiają, że staje się on praktycznie nieawaryjny, ale za to bardzo skuteczny. Domy na Osiedlu Cegielnia Marki, z założenia mają być bardzo przyjazne, a więc jak najmniejsza awaryjność wybranych rozwiązań, ma duże znaczenie.

Sam montaż tego systemu ogrzewania jest bardzo prosty. Po wyliczeniu zapotrzebowania na ciepło dla danego budynku, wystarczy ułożyć kable w odpowiednim rozstawie, doprowadzić prąd/zasilanie i zabetonować bądź pokryć masą wierzchnią (wylewką). Kable dzieli się na pętle w pomieszczeniach, im większe pomieszczenie tym więcej obiegów grzewczych (analogicznie jak w ogrzewaniu podłogowym wodnym). Następnie każdą pętle/pomieszczenie, wpinamy do sterownika elektronicznego, który montuje się na ścianie w danym pomieszczeniu. W tym momencie, system grzewczy jest gotowy do pracy i może rozpocząć grzanie budynku. Sterowniki są bardzo proste w obsłudze, ale jak przystało na XXI wiek, mogą być sterowane zdalnie poprzez sieć Wi-Fi, a więc nie musimy być w domu aby zmienić temperaturę lub włączyć ogrzewanie. Robimy to przez aplikację w smartfonie. Bardzo dobre rozwiązanie, które z pewnością będzie zyskiwało coraz więcej użytkowników.

W omawianym domu pasywnym, kable systemu DEVI zostały zalane masą anhydrytową Knauf. Dlaczego anhydryt? Wylewki te mają wiele zalet, ale ich największym plusem jest szybkość oddawania ciepła. W porównaniu z wylewkami cementowymi, anhydryt dużo szybciej reaguje na źródło ciepła a co za tym idzie, eliminuje to czas potrzebny na przegrzanie warstwy wylewki (najczęściej 5cm) i zwiększa możliwości sterowania całym systemem grzewczym. W tej chwili w Markach, zakończyło się wygrzewanie warstwy wylewki, co jest niezbędne i dużo bardziej istotne, aniżeli przy wylewkach cementowych. Tylko poprawne wygrzanie wylewki anhydrytowej, pozwoli uniknąć problemów w późniejszej eksploatacji. Tutaj można zwrócić uwagę na takie szczegóły jak:

- anhydryt należy zawsze bezwzględnie wygrzać, zgodnie z zaleceniami producenta mieszanki (stopniowe zwiększanie temperatury).

- anhydryt większości producentów, należy po związaniu wylewki wyszlifować maszynowo (Knauf opracował mieszankę, której szlifować nie trzeba).

- anhydryt powinno się bardzo dokładnie zabezpieczyć w pomieszczeniach "mokrych" (łazienki, sauny), warstwą folii w płynie.

Różnice między wylewką anhydrytową a cementową:

- największa i najważniejsza, to szybkość reakcji na podane ciepło. Anhydryt odda je dużo szybciej do otoczenia niż wylewka cementowa i jest to największa zaleta, za którą płaci się nieco więcej (anhydryt jest około 50% droższy od wylewek tradycyjnych - cementowych)

- minimalna grubość warstwy anhydrytu, to nawet tylko 2cm (przy wylewce cementowej, zaleca się minimum 5cm)

- wylewka cementowa nie jest wrażliwa na wilgoć, w takim stopniu jak wylewka anhydrytowa

- wylewka cementowa, nie wymaga szlifowania (gdyż nie wytrąca mleczka, które powoduje że powierzchnia jest "śliska")

- anhydryt wymaga bardzo dokładnego wygrzania, w przeciwieństwie do wylewek cementowych

Jak widać na powyższym, przewaga anhydrytu nie jest wcale taka bezdyskusyjna :)  Jednak najważniejsze jeszcze raz powtórzę: tempo oddawania ciepła do otoczenia przez anhydryt jest największe, a to jest aspekt nie do przecenienia.

 

Wylewka anhydrytowa

 

MENU EXTRA DOM

-----------------------------------------------------------------------------------

> Home

> Płyta Fundamentowa

> Dom Pokazowy

> Szkło Piankowe

> Izodom2000

> Kontakt

> Mapa Dojazdu

> Mapa Strony

> Wyszukaj

 

O NAS

-----------------------------------------------------------------------------------

Extra Dom Sp. z o.o.

Adres: Rynek Główny 28, 31-010 Kraków

NIP: 6762548886

REGON: 380201741

 

Tel. 530 801 769

Email:

 

 

 

 

ŚLEDŹ NAS

-----------------------------------------------------------------------------------